Wokół tych dwóch rodzajów masażu jest wiele kontrowersji i niezrozumienia, co sprawia, że masaż tantryczny jest często wrzucany do tej samej kategorii co masaż eotyczny, co jest dla tej wielowymiarowej formy pracy z ciałem dalece krzywdzące. Na czym polegają podobieństwa i różnice pomiędzy tymi 2 formami dotyku? Co powoduje coraz większe zainteresowanie tym tematem?

Masaż e…otyczny

Masaż eotyczny obejmuje masaż całego ciała wraz z częściami intymnymi. Jego celem jest wywołanie podniecenia, co w konsekwencji ma doprowadzić odbiorcę tego masażu do osiągnięcia orgazmu fizycznego. Energią dominującą w masażu eotycznym jest energia seksualna w jej fizycznym, czy biologicznym wymiarze. Do wykonywania masażu eotycznego nie potrzeba specjalnych kwalifikacji: mam tu na myśli kończenie szkoleń, czy warsztatów przygotowujących do pracy z tym masażem. Wystarczy odrobina chęci, szczypta wyczucia i połączenie na poziomie seksualnym pomiędzy osobą wykonującą a odbiorcą masażu. Taki masaż może również poprzedzać akt seksualny, którego celem jest również wywołanie orgazmu fizycznego, co nie znaczy, że taki cel uda się osiągnąć.
Masaż tantryczny piórami

Podobieństwa

Masaż tantryczny obejmuje całe ciało wraz z tzw. strefami intymnymi. I chociaż masaż tych stref nie jest konieczny, to jednak jest możliwy i właśnie to podobieństwo powoduje, że masaż ten jest często mylony z masażem eotycznym. Z tego powodu wielu osobom jest trudno rozdzielić te 2 formy dotyku, i często ciężko podjąć decyzję o wybraniu się na taki masaż.

Cel masażu tantrycznego i rola energii seksualnej

Celem masażu tantrycznego nie jest wywołanie orgazmu fizycznego (choć jest on możliwy), ale podniesienie energii w ciele, utrzymanie jej, a przede wszystkim wskrzeszenie w odbiorcy masażu procesów transformujących, wprowadzenie zmian życiowych, zgodnych z naszymi naturalnymi potrzebami. W masażu tantrycznym pracuje się z całym systemem energetycznym człowieka. Jednak ze względu na to, że tematyka seksualna w wielu kręgach społecznych w zamieszkiwanej przez nas części świata jest tematem tabu (co często doprowadza do różnego rodzaju dysfunkcji – blokad, czy nagromadzeń energii w ciele) a nasza znajomość tej kwestii ogranicza się do samej eotyki, to wprowadzenie energii seksualnej i części intymnych do procesów bodyworkerowych, wywołuje silne reakcje i sprawia, że seksualnść jest energią dominującą i skutecznie oddziałuje na procesy psychofizyczne i energetyczne zachodzące w ciele. Warto tutaj również zaznaczyć, że energia seksualna to nie tylko eotyka, ale przede wszystkim nasza wewnętrzna moc, energia życiowa, kreatywność, tworzenie, działanie i w przypadku masażu tantrycznego to tylko część tej pracy.
Objęcie w masażu tantrycznym

Wielowymiarowość masażu tantrycznego

Masaż tantryczny jest bardziej sensualny, zmysłowy niż eotyczny. Wcale nie musi wywoływać podniecenia, ale może (i to jest kwestia indywidualna, zależna od odbiorcy masażu). Bardziej wywołuje uczucie błogości, przyjemności, radości wewnętrznej. Ilość i różnorodność dostępnych w tej chwili rodzajów i technik masażu tantrycznego sprawia, że ta forma pracy z ciałem staje się wielowymiarowa i jest również świetnym materiałem do połączenia pracy z ciałem z sesjami coachingowymi, czy psychoterapeutycznymi. W masażu tantrycznym możemy pracować: – z akceptacją ciała i z samoakceptacja na poziomie psychicznym, – z przełamywaniem barier związanych z bliskością cielesną, czy nagością, – z przyjęciem dotyku, przyjęciem przyjemności i jej eksploracją w ciele, – z otwieraniem ciała na coraz większe spektrum percepcji i wrażeń, z otwarciem na wglądy, które pozwalają dotrzeć do naszych psychicznych blokad, co może wnieść wiele informacji do pracy coachingowej, czy pracy pod okiem psychologa, – z lękami i konfliktami wewnętrznymi, które nie pozwalają nam iść do życia, działać w zgodzie ze sobą, czy realizować swoje pasje. Często sesja takiego masażu może wnieść wiele korzyści, których nie jesteśmy w stanie osiągnąć pracując z poziomu samego umysłu.
Masaż pleców w tantrycznym

Przygotowanie do pracy

Żeby wykonywać masaż tantryczny potrzeba odpowiedniego przygotowania. Warto najpierw doświadczyć go na sobie, zmierzyć się osobiście w ramach laboratoriów czy warsztatów z własnymi blokadami, konfliktami wewnętrznymi, czy lękami, aby móc utrzymać prowadzone przez siebie sesje, które są czasami trudne do utrzymania w momencie, gdy pojawia się w nich energia seksualna. Trzeba być uważnym, wiedzieć w jakim kierunku prowadzić ruchy w masażu, mieć wyczucie ciała, aby w odpowiednim momencie zasilać lub wyciszać procesy zachodzące w trakcie pracy. Konieczne jest ustalenie granic pracy na poziomie świadomym, jeszcze przed masażem, a potem utrzymanie ich w trakcie sesji. Bardzo ważne jest zapewnienie bezpiecznej przestrzeni i przyzwolenie na ekspresję psychofizyczną płynąca z ciała podczas trwania pracy, z jednoczesnym uszanowaniem reakcji osoby przyjmującej masaż. Ze swojej strony oferuję sesje indywidualne masażu tantrycznego, w ramach Holistycznego Programu Masażu Tantrycznego tj. Zmysły Szeroko Otwarte (praca z akceptacją ciała, przyjemnością, wskrzeszanie energii życiowej), Masaż Kaszmirski (praca z bliskością i przyjęciem przyjemności), Dotyk Ognia (budzenie wewnętrznego ognia i energii życiowej), Taniec Ognistego Węża (praca z lękami i uzdrawianie wewnętrznego cienia), Narodziny Smoka (połączenie aspektów zwierzęcych i duchowych, uzdrawianie lęków, transformacja słabości w wewnętrzną moc.
OdpowiedzPrzekaż dalej