Huna wywodzi się z tradycji szamanów hawajskich, filozofia obejmuje system wiedzy, którego korzenie sięgają znacznie głębiej niż same wyspy Pacyfiku. Jest oknem na dużo bardziej starożytną mądrość – taką, która płynie pod wszystkimi szamańskimi i duchowymi tradycjami. Wiele tradycji duchowych czerpie z podobnego źródła i tak jak każdy kwiat jest unikalny, tak każda kultura jest unikalna w sposobie wyrażania, lecz zachowuje charakterystyczne aspekty tej pierwotnej wiedzy. Tradycja Huny oferuje rzadkie
Co oznacza Huna?
Huna w języku hawajskim oznacza dosłownie, sekret lub tajemnice. Nazwa została nadana przez Maxa Freedom Longa, który był nauczycielem mieszkającym i pracującym blisko Hawajczyków w latach 20-tych XX wieku.
Zafascynowały go sekretne praktyki wyspiarzy, którzy wydawali się niezainteresowani zachodnią medycyną, preferując własne metody leczenia, o których nigdy nie mówiono otwarcie ani ich nie spisywano. Na początku Long myślał, że sukcesy w uzdrawianiu miejscowych szamanów to jakiś podstęp i zabobony, ale wkrótce nabrał wielkiego szacunku dla tej starożytnej tradycji.
Nie wiadomo, jak sami Hawajczycy nazywali ten zbiór wiedzy. Wydaje się, że Long zaczerpnął termin Huna od słowa oznaczającego szamanów plemienia, Kahuna, czyli strażników tajemnicy.
Pierwsza zasada huny IKE, świat jest taki, jaki myślisz, że jest.
IKE to pierwsza i główna zasada huny, zwraca uwagę, że nasze myśli tworzą naszą rzeczywistość.
To, co postrzegamy, jest subiektywne, niekoniecznie musi być prawdą. Stan naszych przekonań i wierzeń jest zmienny jak nasze myśli.
To od nas zależy jakie wzorce, zachowania i wyobrażenia wzmacniamy, chcemy zamanifestować a które zmienić.
„Jestem Świadomy”
Druga zasada huny KALA, nie ma żadnych ograniczeń.
Świat to nieograniczone pole możliwości i kreacji – co nie oznacza, że nie ma trudnych wyzwań, które wymagają naszej uwagi i pracy.
Cokolwiek możesz sobie wyobrazić, możesz to osiągnąć. Jesteś twórcą swoich własnych okoliczności i możesz zrobić wszystko, co jest po ludzku możliwe. Ograniczenia wynikają zazwyczaj z twoich własnych poglądów. Jeśli nie wierzysz w cuda, nie pojawią się one w twoim życiu. I tak, jedynym prawdziwym ograniczeniem dla twojej rzeczywistości, jesteś ty sam.
„Jestem Wolny”
Trzecia zasada huny MAKIA, energia podąża za uwagą.
Posiadasz niezwykłą zdolność do ukierunkowania swojej energii poprzez uwagę i koncentracje. Z powodu tej zdolności, należy zwrócić uwagę na to, gdzie kierujesz swoje myśli i energię.
Czym bardziej skupiasz się na czymś, niezależnie od tego, czy jest to pozytywne, czy negatywne, tym więcej energii temu poświęcisz.
Pamiętaj, że zawsze będziesz mieć okazję, by myśleć negatywnie. Przyjrzyj się własnym myślą, spróbuj skupić się na dobrych rzeczach w swoim życiu, a nie na złych.
Zobacz, w jakiej przestrzeni jest to dla Ciebie łatwe, a gdzie wymaga, więcej wysiłku, czytaj skupienia.
Jednak to, co robi różnicę, to ile energii dajesz negatywnym myślą i jak bardzo pozwalasz im wpływać na ciebie.
Ostatecznie myśli nie są złe ani dobre, niosą z sobą pewną informacje.
“Jestem Skupiony”.
Czwarta zasada huny MANAWA, moment mocy jest teraz.
Przeszłość się już wydarzyła i nie mamy na nią wpływu, jedynie możemy zmienić sposób jej postrzegania.
Przyszłość, zawsze będzie gdzieś daleko w sferze niepewności i niewiedzy, poza naszym zasięgiem.
Teraźniejszość jest momentem w czasie, na który realnie mamy wpływ.
Jest to moment realnych zmian i działań, na który możemy oddziaływać.
Zasada MANAWA mówi o tym, żeby działać tu i teraz. Masz moc, aby zmienić swoją przyszłość poprzez skupienie się na teraźniejszości. Zacznij żyć “Teraz” zamiast uciekać w świat myśli zaplątanych w przeszłość lub przyszłość.
“Jestem Tu i Teraz”.
Piąta zasada huny ALOHA, by kochać i być szczęśliwym.
Bez miłości nie masz nic. Miłość jest największym składnikiem życia, a kochająca intencja jest najpotężniejszą siłą duchową na tym świecie. Przyciąga i przyciąga cię do wszystkiego, co dobre. Boska, pocieszająca i uzdrawiająca moc miłości jest budulcem wszystkiego na ziemi. Jeśli kochasz to, kimkolwiek jesteś, co robisz i z kim to robisz, życie jest radosne. Miłość czynni Nas prawdziwie szczęśliwym.
Aloha polega w równym stopniu na kochaniu innych, co na kochaniu siebie.
Pamiętaj, że nie ma żadnych ograniczeń. Głównym powodem, dla którego istniejesz na ziemi, jest kochać i być szczęśliwym.
“Jestem Szczęśliwy”
Szósta zasada huny MANA, cała Moc pochodzi z naszego wnętrza.
Według hawajskich wierzeń Mana jest nazwą dla jedynego źródła wszelkiej mocy, która istnieje we wszechświecie. Ta moc jest uniwersalna i przepływa nie tylko przez ciebie, ale przez zwierzęta i rośliny, ziemię, niebo i planety oraz wszystko to, co istnieje.
Mana jest energią życiową, że tak powiem. Mana przepływa przez ciebie i daje ci moc do zrobienia tego, w co wierzysz, że możesz zrobić. Dlatego bycie świadomym swojej Many daje ci odwagę. Z odwagą masz możliwość stawienia czoła przeszkodom w swoim życiu, ponieważ nieskończone możliwości są zawsze obecne. Aby mieć Manę i przejawić odwagę, konieczne jest uwierzenie w siebie.
“Jestem Zdolny”.
Siódma zasada huny PONO, skuteczność jest miarą prawdy.
Pono uczy realizować swoje cele w jak najbardziej efektywny sposób, ponieważ efektywność jest jedyną sensowną miarą prawdy. Mówiąc prościej, oznacza to, że używaj tego, co działa. Jeśli to, co robisz, w swoim życiu nie jest skuteczne lub nie czyni cię szczęśliwym, zmień to. Praktykuj pozytywne nastawienie i oczekuj najlepszych rezultatów. Nie ma tylko jednego sposobu na osiągnięcie celu w swoim życiu. Dzięki świadomości, miłości, wiedzy, odwadze i wytrwałości możesz kreować swoje życie.
“Jestem pozytywnie nastawiony”.
Podsumowanie – Huna i jej 7 zasad.
Dzięki 7 Zasadom Filozofii Huny można ocenić, co jest prawdziwe i pozytywne w naszym życiu. Przybliżyć do celu, jednocześnie oddalając się od tego, co negatywne i fałszywe.
Siedem zasad huny to wiedza samo tajemna, dopiero w praktyce zaczynamy rozumieć mądrość, kryjącą się za filozofią huny. Zasady huny stanowią swego rodzaju algorytm postępowania, który w zapętleniu stanowi samo weryfikującą się praktyke.
Jeżeli teoria huny zainspirowała Cię do dalszego poszukiwania wiedzy, zaczynamy od samego początku. Pierwsza zasada huny mówi: ‘Świat jest taki, jaki myślisz, że jest – czyli masz Swój udział’. Zastanów się, jakie mocne podstawy kryją się za tą prostą myślą i jak wpływa ona na Twoją codzienną rzeczywistość.
0 komentarzy