Każdy, kto podjął się nauki masażu Lomi Lomi zdaje sobie sprawę, że nie jest to masaż łatwy do opanowania pod względem formalnym i technicznym. Wymaga to od nas trochę więcej wysiłku, trochę więcej zaangażowania niż przy klasycznym masażu. Chociażby ze względu na technikę, na to, że musimy nisko pracować na nogach, że pracujemy w pochyleniu nad ciałem klienta. Ruchy w masażu są pewne i płynę, tempo dopasowane, często do muzyki w tle.

Uczeń na kursie masażu Lomi Lomi Nui.

Demonstracja masażu Lomi Lomi na kursie może wywołać pewien opór w umysłach uczniów. Jest to opór taki, który ma dwa podłoża. Jedno podłoże jest takie, że w zasadzie ja nie podołam. Czyli w zasadzie opór wynikający z tego, że nie dam rady, że to jest dla mnie za trudne. Ponieważ porównuje się do osoby biegłej w sztuce masażu hawajskiego. Ostatecznie poddanie się zwątpieniu prowadzi do wycofania się i rezygnacji.

W drugim przypadku opór może być w pewnym sensie mobilizujący dla naszego ego.

Jak to ja nie potrafię, ja nie dam rady?

Takie myśli towarzyszyły mi na początku mojej drogi w masażu Lomi Lomi. Byłem pewien, że w którymś momencie załapię. W pewnym momencie i tak osiągnę mistrzostwo.

Miało to jednak swoją cenę i jak się pewnie domyślacie, chodzi o wypalenie, utratę energii i motywacji, a nawet nadużywanie własnego ciała. U mnie doprowadziło to do dysfunkcji stawów i częstych wizyt u fizjoterapeuty.

Zaraz po ukończeniu kursu od początku bardzo zaangażowałem się w swoją praktykę. Wykonywałem dokładnie wszystkie ruchy, które należy wykonać, a z drugiej strony przychodził do mnie bocznymi drzwiami taniec w masażu Lomi Lomi. Minęło dużo czasu, zanim odpuściłem sztywne trzymanie się strony technicznej masażu hawajskiego i pozwoliłem sobie na taniec w Lomi Lomi Nui. Na taniec, który jest w istocie częścią tego masażu.

Z jednej strony w trakcie sesji była ze mną sztywna technika, a z drugiej strony intuicyjny taniec. Nigdy, te dwie formy wyrazu w masażu Lomi Lomi się ze sobą nie spotkały. Nigdy się ze sobą nie ustaliły, aż w zasadzie można powiedzieć, że masaż Lomi zaczął mi się nudzić. Ponieważ cały czas gdzieś w tej technice byłem, a z boku cały czas pukał, taniec. Dopiero w momencie, kiedy odpuściłem wszelką formę, wszelką technikę, to tak naprawdę zacząłem masować. Zacząłem robić prawdziwe Lomi Lomi.

Taniec to część masażu Lomi Lomi Nui.

Taniec w Lomi Lomi to inaczej prowadzenie ciała na głębokim poziomie, to intuicyjna komunikacja, wsłuchiwanie się w potrzeby odbiorcy na kompletnie innej skali. W połączeniu z naturą ruchu i ciała, jego potrzeb, jesteśmy w stanie ofiarować najlepszy masaż klientowi.

Moja konkluzja jest taka, że dopiero w momencie kiedy odpuściłem zupełnie technikę, zacząłem tańczyć. Dopiero w momencie, gdy zacząłem tańczyć w masażu Lomi Lomi. Zacząłem tworzyć ten masaż na nowo.

Uwolniłem się i dzięki temu dostarczyłem niezwykłych wrażeń odbiorcy masażu, ale też i sobie. Ten masaż stał się pewnego rodzaju sztuką dotyku, sztuką tworzenia, sztuką, która nigdy nie ma końca i nigdy się nie nudzi.

Więc teraz mogę śmiało powiedzieć.

Naucz się tej techniki w trakcie kursu, a potem w trakcie już pierwszego masażu. W trakcie pierwszej sesji zapomnij o wszystkim i zacznij tańczyć i dopiero wtedy, kiedy zaczniesz tańczyć. To właśnie wtedy powoli będzie przychodziła do Ciebie technika. I ona będzie się nagle przed Tobą odkrywać.

O ile pamiętam ten ruch nagle pamiętam tamten, skąd mi się to wzięło itd. Dzięki temu będziesz bardziej swobodny i bardziej wolny w masażu Lomi Lomi.

Życzę Wam, żebyście zaraz po ukończeniu kursu masażu zaczęli po prostu tańczyć. A technika przyjdzie sama z czasem, bo kiedy będziecie w połączeniu ze sobą. Oddajecie się prowadzeniu własnego ciała i płynięcie na fali energii, która do Was w trakcie tej sesji przychodzi.

Ikona mikrofonu masażysty i kartki z tekstem

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera i nie przegap aktualnych artykułów, podcastów i informacji o kursach masażowych.

You have Successfully Subscribed!

Ikona mikrofonu masażysty i kartki z tekstem

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera i nie przegap aktualnych artykułów, podcastów i informacji o kursach masażowych.

You have Successfully Subscribed!

Podziel się!