Nie byłem na Hawajach w tym wcieleniu. Są tacy, którzy twierdzą, że tam byłem w innych inkarnacjach i wszystko możliwe, bo inaczej tak długo bym się tym nie zajmował.

Nie prowadzę kursów Certyfikowanych, ale wystawiam Certyfikaty.

Uczę masażu, a w zasadzie Lomi Lomi pochodzącego z szamańskiej tradycji transformującej, którą kiedyś praktykowali Kahuni na Polinezji.

Czym jest Lomi Lomi…?

Od czego prawdopodobnie mogło się zacząć, a co jest teraz?

Niektórzy mówią, że dawno temu na Hawajach kobiety ugniatały swoim partnerom nadęte brzuchy, żeby ci mogli strawić utknięte w trzewiach pożywienie. Ta praktyka nazywana była wówczas Lomi Lomi.

Na Polinezji Francuskiej zaś uprawiano sztukę dotyku zwaną Taurumi, w której podstawą wyjściową do pracy z ciałem jest głęboki masaż brzucha. Co prawda odległość między Hawajami, a wyspami Tahiti jest spora, ale okazuje się, że kultura, wiedza i tradycje są tak podobne jak mieszkańców Śląska i centralnej Polski. Ale wróćmy do brzucha, Lomi Lomi i Taurumi…

Zagadka Brzucha

Tak jak dla współczesnych Europejczyków najważniejszą częścią ciała jest Umysł, a dla części Serce, tak dla Polinezyjczyków centrum ciała i świata jest Brzuch. Mieszkańcy Polinezji twierdzą, że w ludzkim brzuchu ukryta jest Mana, czyli wewnętrzna moc, od której zależy nasz stan zdrowia, nastrój i jakość naszego życia.

Rdzenni mieszkańcy Hawajów zostali niemalże całkowicie wybici, a wraz z nimi niemalże zniknęła wiedza na temat ich fascynującej tradycji i kultury. Dziś więcej o Lomi Lomi możemy się dowiedzieć z amerykańskich książek i szkoleń, a najprawdopodobniej jeszcze więcej z Polinezji Francuskiej.

Mówią, że Lomi Lomi to ugniatanie brzucha, które potem zaczęło ewoluować i praktykowane było przez miejscowych Szamanów w formie dotyku, masowania, czy pracy z ciałem. Przekazywane było z dziada, pradziada w różnych tradycjach rodzinnych. Lomi Lomi dla hawajczyków było czymś w rodzaju świętości, skrzętnie ukrywanej przed przybyszami z innych kultur. Być może właśnie ten fakt sprawia, że o tym niezwykłym rytuale wiemy dziś tyle, ile wiedzieć i domyślać jesteśmy się w stanie, lub tyle na ile pozwolili nam sami Hawajczycy.

Czy zatem Brzuch jest kluczem do rozwikłania zagadki o tym, czym tak naprawdę jest Lomi Lomi?

Feeria Lomi Lomi i europejskie Hybrydy

Wiemy, że kiedyś Lomi Lomi nie było wykonywane na stole do masażu, tylko na podłodze. Stół raczej kojarzy się tam z miejscem do przygotowania posiłków. Ciało nie było też niczym okrywane, ponieważ nagość nie stanowiła tam wtedy żadnego problemu. Lomi Lomi też ewoluowało i miało różne odmiany. O jego różnorodności świadczyły również słowa dodawane do nazwy Lomi Lomi.

Lomi Lomi wykonywane stopami, Lomi Lomi rozgrzanymi kamieniami zebranymi na brzegu morskim, Lomi Lomi w formie Bodyworku, Lomi Lomi Bone Wash, czy najbardziej znane współcześnie w Europie Lomi Lomi Nui, pochodzące z tradycji Abrahama Kawai’i – Kahuna Bodywork, nauczane przez Amerykanów na stołach do masażu w wersji z chustą, które ewoluowało już tutaj w różnego rodzaju Hybrydy, które nierzadko z Lomi Lomi niewiele mają wspólnego.

To co dziś mamy w Polsce, to zdecydowana dominacja Lomi Lomi w wersji Nui, propagowane przez Aloha International i wysyp różnego rodzaju form Lomi Lomi, pochodzących od Nui. Być może mieszkańcy naszego kraju w innych wcieleniach byli właśnie tymi straconymi kiedyś mieszkańcami Hawajów, którzy budzą dziś w sobie to, co zostało kiedyś przez innych zdeptane, lub po prostu my Polacy mamy niebywałe zdolności twórcze… Lomi Lomi twarzy, Lomi Lomi typu Spa, Lomi Lomi terapeutyczne, Lomi Lomi Flow, Lomi Lomi Fizjo…

Niektórzy twierdzą, że dziś współcześni Hawajczycy mogą się uczyć Lomi Lomi od Europejczyków i kto wie – być może coś w tym jest.

Lomi Lomi wg szamańskiej ścieżki transformującej

Niedawno, poznając Manę Akitangę, uświadomiłem sobie, że moje kilkunastoletnie doświadczenie z tym rodzajem pracy z ciałem uparcie prowadziło mnie w kierunku Lomi Lomi, pochodzącego z szamańskiej ścieżki transformującej, gdzie wszystko ma swoje znaczenie i jest ze sobą połączone. Na Polinezji wszystko ma swój logiczny sens. To co znajduje się na powierzchni jest widoczne gołym okiem, a to co wewnątrz jest ukryte i żeby to zobaczyć, trzeba się temu dłużej przyjrzeć. Ludzki głos i kolejność intonowanych samogłosek, przyrządzanie jedzenia, lekarstw z roślin, wiedza o polinezyjskich Bogach, Huna, Lomi Lomi i Taniec, to co ziemskie i pozaziemskie są ze sobą połączone i dziwi mnie kiedy ktoś mówi, że to nie ma związku… że tylko dotyk wystarczy – choć skoro tak mówi, to pewnie dla niego tak jest.

Lomi Lomi z szamańskiej scieżki transformującej to jakość, w której czuję się jak w domu, jak Delfin w wodzie, jak powiedział Mana Akitanga – jak Koń Wolności, który wskazuje mi drogę… I nie ma tu silenia się na mistycyzm, czy szamanizm. To po prostu samo przychodzi naturalnie i jest takie jakie jest, w połączeniu tego co ziemskie – tego co dostępne i widać gołym okiem, z tym co ponadziemskie – czemu należy przyjrzeć się dłużej, żeby to po prostu dostrzec.

Stąd też moje kursy Lomi Lomi Nui prowadzone w nurcie transformującym w wersji Holistycznej, Lomi Lomi ‘Ōu’a, czyli niespodziewane ruchy delfinów, znane jako Sensual Dance, gdzie niezwykle ważna jest praca z energią. Kursy Bone Wash & Ha Breath i Ho’oponopono prowadzone przez Mikę Kaniho Kanehoalani, które obejmują duchowy wymiar Lomi Lomi. W efekcie tego wszystkiego, powstał też pomysł na Mistrzowską Szkołę Lomi Lomi, obejmującą różne spojrzenie na polinezyjską sztukę dotyku.

Po co mi ta Polinezja?

Czasami zastanawiam się po co mi ta Polinezja tutaj w Polsce i o co w tym wszystkim chodzi?

Babcia Many Akitangi – Taianapa, powiedziała do niego: Będziesz pomagał ludziom w Polsce przywracać im pamięć o ich prawdziwych korzeniach. Być może w słowach babci Many jest sens tego, czym się właśnie zajmuję.

   

   • Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej zapraszam Cię na moje szkolenia, które znajdziesz na stronie: https://piotrblue.pl/

  Najbliższe Szkolenia i Kursy

  0 komentarzy

  Wyślij komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Ikona mikrofonu masażysty i kartki z tekstem

  Zapisz się do Newslettera

  Zapisz się do newslettera i nie przegap aktualnych artykułów, podcastów i informacji o kursach masażowych.

  You have Successfully Subscribed!